Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOZE, transport, B+R i dalsza prywatyzacja to zalecenia KE dla Chorwacji na najbliższych 18 miesięcy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2019-06-07 11:33:30
chorwacja, komisja europejska, zalecenia ke, oze, transport, b+r, prywatyzacja, polityka gospodarcza

Komisja Europejska wydała niedawno w ramach Europejskiego Semestru zalecenia dla Chorwacji w dziedzinie dalszego rozwoju i koordynacji swojej polityki gospodarczej z innymi krajami członkowskimi.

Flagi UE

Letni pakiet gospodarczy zakłada kilka obszarów, nad którymi kraje członkowskie UE powinny skoncentrować swoje działania przez najbliższe półtora roku. Analizując jego zalecenia dla poszczególnego kraju można wysnuć interesujące wnioski zarówno co do bieżącej sytuacji gospodarczej danego kraju, jak również o perspektywach i kierunkach rozwoju.

 

Zgodnie z oczekiwaniami, Komisja zaleciła Chorwacji dalsze prace nad udrożnieniem administracji publicznej i poprawą ściągalności podatków, przy jednoczesnym odejściu od nieprzejrzystego systemu podatkowego z dużą liczbą obciążeń parafiskalnych. Rozległa i niejasna struktura administracji, a także jej powolne i uznaniowe działanie jest w Chorwacji znaczącą bolączką dla przedsiębiorców, która podkreślana jest podczas wielu konferencji biznesowych w kraju. Należy przy tym zauważyć, że na tle krajów regionu Chorwacja i tak wypada pod tym względem dobrze, co w dużej mierze zawdzięcza swojej obecności w UE.

 

Drugim obszarem, który został wskazany przez Komisję jest kwestia zabezpieczeń socjalnych i konieczności koordynacji prac służb odpowiedzialnych za pomoc społeczną i zatrudnienie. Oprócz tego Komisja zaleciła także reformę wynagrodzeń w sektorze publicznym, który w Chorwacji jest mocno rozwinięty. Zalecenia Komisji obejmują także szybszą prywatyzację, w związku z czym warto zwrócić uwagę na wątek inwestycyjny, szczególnie że w rękach państwa w Chorwacji pozostaje część atrakcyjnych obiektów i lokalizacji turystycznych. Ten sektor z kolei generuje ponad 20% chorwackiego PKB i od wielu lat traktowany jest priorytetowo.

 

Kolejnym obszarem reform wskazanym przez Komisję jest podtrzymanie prac nad eliminacją i przeciwdziałaniem korupcji i usprawnienie działania systemu sądowniczego, którego największą bolączką jest przewlekłość postępowań, co również podkreślane jest wielokrotnie w różnego rodzaju analizach i komentarzach.

 

Pod kątem inwestycyjno-rozwojowym Komisja wskazała z kolei na kilka obszarów, które w najbliższej perspektywie będą dla Chorwacji kluczowe. Mowa tu o B+R, inwestycjach w zrównoważony transport miejski i kolejowy, odnawialnych źródłach energii i szeroko rozumianej infrastrukturze ekologicznej.

 

Warto podkreślić, że w zasadzie wszystkie wymienione sugestie Komisji pokrywają się z planami i założeniami chorwackiej polityki gospodarczej. Można jednak zalecenia Komisji potraktować też jako sygnał wskazujący perspektywiczne obszary chorwackiej gospodarki, w których polskie know how i zaangażowanie krajowego kapitału mogą trafić na podatny grunt i stać się opłacalnymi obszarami ekspansji wartymi dalszego zainteresowania.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kursy i szkolenia osteopatyczne

Organizujemy podyplomowe kursy i szkolenia osteopatyczne, które przeznaczone są tylko dla osteopa...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-05-24 Dodał: Michał Dziurdzik Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Przewodnik KALIBRACJA CZUJNIKÓW TEMPERATURY

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi czujniki temperatu...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Przewodnik "CZUJNIKI CIŚNIENIA"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi manometry i inne c...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe branże, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert