.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKłopoty Agrokoru

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Łyżwa | 2017-04-06 15:20:55
agrokor, konzum, mercator, banki, finanse, chorwacja

Chorwacki holding Agrokor popadł w tarapaty finansowe. Uzdrawianiem regionalnego potentata handlowo-spożywczego zajęła się wyspecjalizowana ekipa zagranicznych ekspertów.

konzum
 

Narastające problemy z obsługą zadłużenia spowodowały, że wierzyciele i managament Agrokoru podjęli wspólnie decyzję o powierzeniu startegicznej restrukturyzacji koncernu firmie doradczej Alvarez & Marsal specjalizującej się w tego rodzaju zadaniach. Jej przedstawiciel Antonio Alvarez III, który został członkiem władz Agrokoru, określił powierzone mu zadanie mianem największego wyzwania w swojej karierze i poinformował, że ma nadzieję na ustabilizowanie sytuacji wokół Agrokoru w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Porozumienie zawarte pomiędzy władzami Agrokoru a bankami-kredytorami i największymi dostawcami przewiduje krótkoterminowe zawieszenie spłat wierzytelności koncernu i zastrzyk finansowy w wysokości 300 mln euro, który ma mu zapewnić płynność. W razie niepowodzenia kontrolę nad grupą przejmie państwo na podstawie specjalnie przygotowywanej ustawy przyjętej przez chorwacki parlament.

 

Działający głównie w branży handlowo-spożywczej Agrokor to największa firma chorwacka, obecna także w krajach sąsiednich. Holding wytwarza ponad 2 proc. chorwackiego PKB, a spółki grupy zatrudniają łącznie 60 tys. osób, z czego 40 tys. w Chorwacji. Do Agrokoru należą m.in. wielkie sieci handlowe Konzum i Mercator. Pod koniec września ub. roku zadłużenie koncernu wobec banków przekraczało 2,5 mld euro. Głównymi kredytodawcami są rosyjskie Sberbank i VTB, na które przypada 87 procent zadłużenia Agrokoru wobec sektora bankowego, a także Erste Bank i wszystkie banki chorwackie. Dodatkowo grupa zalega z płatnościemi wobec dostawców na kwotę ponad 2 mld euro.

 

Obecna kondycja finansowa Agrokoru spowodowała, że 5 kwietnia agencja Standard & Poor’s obniżyła rating kredytowy grupy z B-/B na CC/C z negatywną perspektywą.

 

WPHI w Zagrzebiu