Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKOMISJA EUROPEJSKA: 306,9 MLN EURO NA CHORWACKIE PROJEKTY TRANSPORTOWE

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Łyżwa | 2016-07-26 16:01:58
projekty transportowe, cef, infrastruktura kolejowa, infrastruktura portowa

Komisja Europejska podjęła decyzję o przeznaczeniu 306,9 mln euro na współfinansowanie 12 chorwackich projektów transportowych. Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na modernizację infrastruktury kolejowej.

rail-1238185960720

Środki pochodzą z programu CEF (Connecting Europe Facility, pol. Łącząc Europę) – nowego instrumentu finansowego, który zastąpił program TEN-T.

 

Z 19 zgłoszonych przez Chorwację projektów wsparcie KE otrzymało 12, przy czym lwia część środków – 241,3 mln euro – zostanie przeznaczona na modernizację odcinka linii kolejowej z Zagrzebia do granicy z Węgrami, a konkretnie odcinka: Križevci – Koprivnica – granica państwa.

 

Wsparcie finansowe ma otrzymać także port morski w Rijece. W tym przypadku środki w wysokości 30 mln euro mają zostać wykorzystane do modernizacji infrastruktury portowej, a argumentem na rzecz przyznania dofinansowania przez KE był znaczny potencjał portu w Rjece w kontekście rozbudowy korytarzy transportowych do Europy Środkowej i Wschodniej.

harbour-cranes-442287960720

Warto dodać, że w ubiegłym roku polska firma OT Logistics, nabywając 21 proc. akcji spółki Luka Rijeka, stała się – obok chorwackiego skarbu państwa - największym akcjonariuszem operatora tego portu. Dofinansowanie z programu CEF w wysokości 7 mln euro otrzymał również projekt budowy mostu drogowego przez Sawę w miejscowości Svilaj na granicy z Bośnią i Hercegowiną.

 

OT Logistics w Rijece

 

WPHI w Zagrzebiu