Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTurystów przybywa, łóżek jeszcze szybciej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Łyżwa | 2016-07-19 14:14:10
chorwacja, turystyka, hotele, baza noclegowa

Na rekordową liczbę turystów szykuje się w tym roku Chorwacja. W I półroczu było ich 4,6 mln – o 3,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. A przecież szczyt sezonu dopiero nadchodzi.

Jeszcze szybciej niż liczba gości rośnie w tym roku liczba zarejestrowanych noclegów. W pierwszym półroczu było ich 18,3 mln – o 5 procent więcej niż przed rokiem. Oczekuje się, że tendencja ta utrzyma się do końca roku, co onacza, że będą kolejne rekordy. Ogromna większość gości korzystających z chorwackiej bazy turystcznej to obcokrajowcy. W ubiegłym roku turyści zagraniczni stanowili ponad 88 procent z łącznie 14,4 mln osób, które nocowały w tutejszych hotelach, campingach bądź na kwaterach prywatnych. Tradycyjnie najczęściej byli to Niemcy – 2,14 mln, następnie Słoweńcy – 1,19 mln, Autriacy – 1,12 mln, Włosi – 1,11 mln, Czesi – 0,70 mln i Polacy – 0,67 mln.

Chorwacja ma dla turystów ponad milion miejsc noclegowych (dokładnie 1,06 mln w 2015 r.). Połowa z nich przypada na hotele, a reszta to pensjonaty i kwatery prywatne. I o ile liczba łóżek hotelowych od lat jest mniej więcej stała, to liczba miejsc noclegowych na kwaterach prywatnych w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się ponad czterokrotnie, osiągając pod koniec ubiegłego roku poziom 534 tysięcy. Ostatnio obserwuje się nawet zwiększenie się tempa przyrostu liczby kwater prywatnych, co określa się tu

PA242399Biograd na Moru

 mianem swojego rodzaju inflacji. Pod koniec ubiegłego roku usługi tego rodzaju oferowało 67 tysięcy firm rodzinnych, a w tym sezonie ich liczba wzrosła już do 74 tysięcy, dzięki czemu liczba łóżek w tym segmencie wzrosła o dalsze 40 tysięcy. W konsekwencji, pomimo wyraźnego wzrostu liczby turystów, na progu obecnego sezonu ponad 10 procent miejsc noclegowych na chorwackim wybrzeżu było nie zajętych.

 

WPHI w Zagrzebiu