.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolska - perspektywiczny partner gospodarczy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Użytkownik | 2015-12-17 13:08:17
eksport, import, inwestycje zagraniczne, współpraca gospodarcza, chorwacja

Polska – perspektywiczny partner gospodarczy i kraj autentycznego sukcesu – tak dziś oceniają Polskę w świecie.

Kraj autentycznego sukcesu – tak dziś oceniają Polskę w świecie. Bez wątpienia mamy teraz swój znakomity okres, rozwijając się gospodarczo jak chyba nikt inny w Europie. W ostatnich latach mamy również wyjątkowo dobrą dynamikę rozwoju współpracy gospodarczej z Chorwacją.

 

W porównaniu z rokiem 1990 skumulowany wzrost gospodarczy wyniósł w Polsce 238 procent i był największy zarówno spośród wszystkich krajów transformacji, jak i dużych gospodarek unijnych. Należy przy tym podkreślić, że pomimo światowych kryzysów ekonomicznych rozwijamy się nieprzerwanie. Według prognozy Komisji Europejskiej przez najbliższe 3 lata tempo wzrostu PKB w Polsce wyniesie średnio 3,5 proc. rocznie, zapewniając nam stałe miejsce w pierwszej piątce najszybciej rozwijających się krajów Wspólnoty. Jeśli nie zwolnimy tego tempa, to za jakieś 4 lata pod względem produktu krajowego na głowę prześcigniemy Portugalię. Do poziomu najbogatszych państw UE wprawdzie jeszcze nam daleko, lecz już nie dzieli nas przepaść - biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej uwzględniający różnice w cenach, Polska osiągnęła już 55 proc. poziomu rozwoju Niemiec (na głowę) i 70 proc. Hiszpanii. Możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość, albowiem jesteśmy jednym z najmłodszych społeczeństw w UE – spośród 38 milionów Polaków ponad połowa to osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 lat, mamy 1,5 miliona studentów wyższych uczelni, no i rzetelnie pracujemy – wśród krajów OECD zajmujemy 2. miejsce po Korei względem rocznego wymiaru czasu pracy.

 

Ekspansja eksportowa

 

Bardzo ważnym elementem w rozwoju polskiej gospodarki w ostatnim ćwierćwieczu był i jest bardzo szybki rozwój eksportu. Rósł on w tym okresie znacznie szybciej niż PKB, osiągając w 2014 r. wartość 165,8 mld euro - blisko 15-krotnie wyższą niż w roku 1990. Podobne, choć nieco mniejsze tempo odnotowaliśmy w przypadku importu, który – co ważne - w dużej mierze miał charakter inwestycyjny. Towarzyszyła temu zmiana struktury eksportu, w którym coraz większy udział mają obecnie towary wysoko przetworzone i nowoczesne – obecnie 40 procent naszego eksportu to wyroby przemysłu elektromaszynowego. Zmieniła się również geografia naszej wymiany towarowej z zagranicą. Zdecydowanie największym naszym partnerem gospodarczym są obecnie Niemcy – trafia tam aż 27 procent polskiego eksportu.

Niewątpliwy sukces osiągnął też polski sektor rolno-spożywczy, którego eksport wzrósł przeszło 4-krotnie od czasu akcesji Polski do UE w maju 2004 r. W 2014 r. sprzedaż produktów żywnościowych za granicę wyniosła 21,9 mld euro, a nadwyżka generowana w obrotach tymi towarami sięgnęła 6,7 mld euro. Polska jest największym na świecie producentem malin, zajmje trzecie miejsce jako eksporter jabłek, przoduje w UE w produkcji mięsa drobiowego.

 

Współpraca gospodarcza z Chorwacją – imponująca dynamika wzrostu

 

Polski eksport do Chorwacji od kilku lat nieprzerwanie rośnie i wszystko na to wskazuje, że w tym roku jego wartość przekroczy poziom 0,5 mld euro. Warto podkreślić, że dynamika tego wzrostu jest coraz wyższa, wręcz imponująca. W ciągu 9 miesięcy bieżącego roku polskie firmy sprzedały na tym rynku towary o wartości 414 mln euro – o 43 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Prawie jedną trzecią stanowiły artykuły rolno-spożywcze (131,3 mln euro), a 26 proc. wyroby przemysłu elektromaszynowego. Sprzedajemy na chorwackim rynku również coraz więcej mebli i artykułów wyposażenia mieszkań – w omawianym okresie łącznie za 22,7 mln euro. We wszystkich tych grupach wzrost jest dwucyfrowy. Wyraźny wzrost zainteresowania polskich firm chorwackim rynkiem, jaki obserwowujemy po akcesji Chorwacji do UE, pozwala zakładać, że polsko-chorwacka współpraca gospodarcza będzie się nadal szybko rozwijać. Należy oczekiwać także wzrostu inwestycji ze strony polskiego kapitału, które na obecnym etapie są stosunkowo niewielkie. Potwierdzeniem tego zainteresowania są tegoroczne inwestycje spółki Press Glass, która zbudowała swój zakład w okolicach Varażdina, oraz grupy OT Logistics - stała się strategicznym udziałowcem w Luka Rijeka. Wcześniej na chorwackim rynku zainwestowały polskie firmy Inter Cars, Pol-Mot Holding, Asseco, GTC, LPP i CCC. Duże nadzieje na obopólne korzyści należy również wiązać z chorwackimi inwestycjami w Polsce, zwłaszcza z wejściem na nasz rynek spółki Orbico, a także z obecnością na naszym rynku takich firm, jak Dalekovod i Pliva.

 

Polskie marki, Polska jako marka

 

Z kraju, który przed rokiem 1990 eksportował na Zachód głównie surowce i towary nisko przetworzone Polska stała się w ostatnich kilkunastu latach znaczącym eksporterem towarów i wyrobów wytwarzanych z zastosowaniem nowowczesnych technologii i posiadających coraz bardziej rozpoznawalne marki. Na rynki zagraniczne z własnymi markami i wyrobami przebiły się takie polskie firmy, jak Pesa - producent pociągów i tramwajów, Newag – lokomotywy i zestawy szynowe, Solaris – autobusy, producenci mebli Forte, Black Red White, Kler, Nowy Styl, stocznie jachtowe Delphia, Galeon, Balt-Yacht, producent traktorów Ursus. Do bardzo wielu krajów swoje drzwi eksportuje firma Porta, firma Fakro to drugi co do wielkości na świecie producent okien dachowych, rozrasta się światowa sieć sklepów z obuwiem z marką CCC, czy firmy Gino Rossi; w wielu krajach znane są należące do koncernu LPP marki odzieżowe Reserved, Mohito, Cropp, kosmetyki firm Ziaja, Dr Irena Eris, Inglot, na wielu rynkach obecne są takie spółki, jak firma informatyczna Asseco, dystrybutor części samochodowych Inter Cars czy producent szkła fasadowego Press Glass. W coraz większym stopniu stajemy się częścią złożonego, wzajemnie powiązanego i dynamicznego systemu globalnej gospodarki. Dziś Polska jest prawdziwym potentatem w branży części i akcesoriów samochodowych - eksport na poziomie 8 mld euro rocznie i pierwsze miejsce w Europie - czy na przykład w przemyśle meblarskim - zajmuje 4 miejsce na świecie oraz jest głównym dostawcą wyrobów dla koncernu IKEA. Jesteśmy również największym w UE producentem sprzętu AGD, telewizorów i elektroniki użytkowej. Nowoczesny przemysł lotniczy dostarcza części dla wszystkich znaczących producentów samolotów, a helikoptery Black Hawk produkowane są poza USA tylko w Polsce. Ponadto w Polsce produkuje się rocznie około 600 tys. samochodów osobowych, głównie „niemieckich” (Opel, Volkswagen) i „włoskich” (Fiat), wytwarza się „szwedzkie” autobusy (Volvo), „niemieckie” ciężarówki MAN.

Innymi słowy Polska gospodarka stała się gospodarką naprawdę otwartą, nasze wyroby są na najwyższym poziomie a nasze firmy są rzetelnym i perspektywicznym partnerem.

OK PolskaPolska?  OK!