.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTermomodernizacja domów jednorodzinnych w Chorwacji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-08-20 16:16:58
aktualności

Uproszczenie procedur związanych z ubieganiem się o dofinansowanie działań poprawiających efektywność energetyczną budynków spowodowało ogromny wzrost zainteresowania tego rodzaju inwestycjami.

W Chorwacji aż 40 procent zużywanej energii to energia wykorzystywana w domach jednorodzinnych – jako eneregia elektryczna, do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, podgrzewania wody.  Jedną z przyczyn tego względnego marnotrawstwa jest niska efektywność energetyczna tych budynków, których większość została zbudowana przed rokiem 1987. Termomodernizacja domów jednorodzinnych, które stanowią ok. 65 procent zasobów mieszkaniowych tego kraju, jest więc ważnym elementem działań ukierunkowanych na osiągnięcia założonych celów w zakresie oszczędności energii i poprawy efektywności energtycznej chorwackiej gospodarki.  Dążąc do przyśpieszenia tego procesu pod koniec marca br. chorwacki rząd przyjął specjalny Program termomodernizacji budynków jednorodzinnych i wprowadził ułatwienia proceduralne związane z ubieganiem się o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji. Zasadnicza zmiana to umożliwienie bezpośredniego zgłaszania stosownych wniosków do miejscowego Funduszu Ochrony Środowiska i Efektywności Energetycznej (FZOEU). Zmieniono również stosowaną w tych procedurach definicję domu jednorodzinnego, rozszerzając to pojęcie na budynki o powierzchni całkowitej do 600 m² (z czego powierzchnia mieszkalna musi stanowić min. 50 proc.), posiadające nie więcej niż 3 kondygnacje.

Zgodnie z obowiązującymi tu przepisami do zakresu inwestycji termomodernizacyjnych zalicza się: wymianę stolarki otworowej, docieplenie ścian ogrzewanej przestrzeni mieszkalnej, instalację kondensacyjnego kotła gazowego, instalację systemu wykorzystującego OZE. W zależności od lokalizacji nieruchomości rozmiar dotacji może wynieść 40, 60 lub 80 proc. wartości inwestycji, lecz nie więcej niż określona kwota. Na docieplenie ścian można dostać dotację od 30 do 80 tys. kun (w zależności od wynikającego z lokalizacji poziomu współfinansowania), podobne wsparcie można otrzymać na wymianę okien i dzwi, od 12 do 24 tys. HRK może wynieść dotacja na zainstalowanie kondencacyjnego kotła gazowego, podobnie jak na zainstalowanie  systemu wykorzystującego OZE (kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę, systemy fotowoltaiczne). Łączne dofinansowanie na całą, kompleksową inwestycję termomodernizacyjną, obejmującą wszystkie wymienione elementy może więc wynieść od 84 do 168 tys. kun  (11,2 – 22,4 tys. euro) – w zależności od lokalizacji nieruchomości. Ubiegający się o dotację musi  jednak zadbać o przeprowadzenie wstępnej oceny efektywności energetycznej budynku przez uprawnionego rzeczoznawcę i przedstawić szczegółową ofertę wykonawcy robót. Po zakończeniu robót wymagane jest uzyskanie świadectwa energetycznego budynku.  Program termomodernizacji budynków jednorodzinnych ma być realizowany do 2020 roku. Czy będzie utrzymany w obecnym kształcie – nie wiadomo, albowiem z powodu lawiny napływających zgłoszeń przyjmowanie wniosków w połowie lipca wstrzymano.

 

WPHI w Zagrzebiu.