.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNad Adriatykiem: tak dobrze jeszcze nie było

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-08-21 18:05:54
aktualności

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sezon wypoczynkowy na Adriatykiem będzie wyjątkowo udany. Takiej liczby turystów Chorwacja jeszcze nie notowała – informuje miejscowy resort turystyki.

W tym roku w okresie od stycznia do lipca Chorwację odwiedziło 7,6 mln turystów zagranicznych – o 9 procent więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Większa była również liczba noclegów zrealizowanych przez gości z zagranicy –  40 milionów, wzrost o 7 procent, a więc dynamika była tu nieco mniejsza.  Tradycyjnie najliczniej odwiedzali w tym okresie Chorwację Niemcy – 956 tys. przyjazdów, Słoweńcy – 808 tys., Austriacy – 647 tys., Włosi – 447 tys., Czesi – 401 tys. i Polacy – 345 tysięcy.  Pod względem liczby zrealizowanych noclegów plasujemy się jednak nieco wyżej – na piątej pozycji, wyprzedzając Włochów. W przypadku prawie wszystkich grup narodowych turystów odnotowano wzrost liczby przyjazdów i noclegów. Znaczny spadek notuje się  jednak w przypadku Rosjan – o 27 procent mniej przyjazdów i o 30 procent mniej noclegów.  

Pomimo rozmaitych programów i działań podjemowanych przez chorwackie władze i miejscowy biznes turystyczny Chorwacja pozostaje nadal przede wszystkim destynacją letnich wyjazdów wypoczynkowych. W tym kontekście z optymizmem przyjmowane są tu bardzo dobre wyniki odnotowane w lipcu : przyjazd  3,4 mln turystów zagranicznych – wzrost o 11 procent  w porównaniu z lipcem 2014 lipcu 2014 r. i  ponad 22,8 mln zrealizowanych noclegów – wzrost o 9 procent.  Według informacji chorwackiego Ministerstwa Turystyki,  w lipcu tego roku turystami najliczniej odwiedzającymi ten kraj byli  Niemcy - 369 tysięcy, Słoweńcy – 382 tys., Austriacy – 258 tys.,  Czesi – 257 tys.  i Polacy – 228 tysięcy.

Zdaniem miejscowych ekspertów należy oczekiwać, że ten rok będzie dla chorwackiej branży turystycznej wyraźnie lepszy od poprzedniego, choć rok 2014 był pod wieloma względami rekordowy. Oczekuje się, że  wpływy z turystyki, które w ubiegłym roku  wyniosły 7, 4 mld euro i stanowiły 17,2 proc. chorwackiego produktu krajowego brutto, przekroczą  w tym roku poziom 8 mld euro i 18 procent PKB.

Przy okazji warto dodać, iż Polacy stanowią coraz bardziej znaczącą grupę turystów zagranicznych odwiedzających Chorwację. W zeszłym roku było nas tu 630 tysięcy, co dało nam szóstą pozycję, nasz udział w ogólnej liczbie zrealizowanych noclegów to 6,7 procent,  a przeciętny pobyt Polaka w Chorwacji to 6,5 dnia,  czyli przyjeżdżamy tu na dłużej niż na przykład Włosi, którzy wpadają do sąsiadów zza Adriatyku średnio na 4,2 dnia.  Chorwackie statystyki odnotowują również, że w miejscowych marinach cumuje 1199 jachtów pływających pod polską flagą.

WPHI w Zagrzebiu