Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuStrategiczny alians PKP Cargo z HŽ Cargo

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-03-12 10:48:54
aktualności

PKP Cargo podpisało umowę o strategicznej współpracy z chorwackim narodowym towarowym przewoźnikiem kolejowym - HŽ Cargo. Chodzi o ścisłe współdziałanie w przewozach kolejowych i świadczenia usług logistycznych w trójkącie Bałtyk – Adriatyk - Morze Północne oraz na Bałkanach. Umowę podpisano 5 marca w Warszawie.

PKP Cargo podpisało umowę o strategicznej współpracy z chorwackim narodowym towarowym przewoźnikiem kolejowym - HŽ Cargo. Chodzi o ścisłe współdziałanie w przewozach kolejowych i świadczenie usług logistycznych w trójkącie Bałtyk – Adriatyk - Morze Północne oraz na Bałkanach. Umowę podpisano 5 marca w Warszawie.

 

 Obaj przewoźnicy kolejowi będą współpracować przy obsłudze swoich dotychczasowych klientów, transportując towary w korytarzu Północ-Południe i przygotują wspólną ofertę logistyczną dla potencjalnych nowych klientów. Współpraca z chorwackim partnerem daje PKP Cargo dostęp do modernizowanych portów w Rijece i Ploče, terminali HŽ Cargo i relatywnie gęstej sieci kolejowej. Podpisana umowa jest ważnym elementem realizowanej przez PKP Cargo strategii ekspansji w Europie Środkowej i Południowej. Polski przewoźnik może obecnie samodzielnie prowadzić pociągi w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, jednak obszar Bałkanów był do tej pory dla niego niedostępny. Przewoźnicy uzgodnili, że w przypadkach zleceń, których nie są w stanie obsłużyć samodzielnie, będą w pierwszej kolejności zwracać się o pomoc do partnera. Dla PKP Cargo oznacza to także możliwość bardziej efektywnego wykorzystania taboru, którego ma dużo, a dla HŽ Cargo, które taboru ma za mało, to szansa na rozszerzenie oferty usług logistycznych, w tym wydłużenie obsługiwanych łańcuchów logistycznych z wykorzystaniem dostępu do trzech mórz i kilku głównych portów na kontynencie europejskim.
Chorwackie porty Rijeka i Ploče to ważne porty na Morzu Adriatyckim, z których towary są transportowane m.in. do Austrii, Czech oraz na Węgry i Słowację. Inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych w portach Chorwacji gwarantują zwiększenie ich przepustowości w najbliższych latach.
HŽ Cargo jest największym, a do ubiegłego roku jedynym, kolejowym przewoźnikiem towarowym w Chorwacji. Ma ponad 90 proc. udział w rynku krajowym. Rocznie przewozi ok. 10 mln ton ładunków. Firma jest przewidziana do prywatyzacji.

 

WPHI w Zagrzebiu, na podstawie hz.cargo.hr, pkp-cargo.pl i „Puls Biznesu“


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

ActCAD 2022 Pro (licencja wieczysta ESD)

ActCAD 2022 Professional (licencja wieczysta ESD) ActCAD PRO to nowoczesne oprogramowanie 2D/3...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2021-10-27 Dodał: Mariusz Ostrowski Maszyny dla przemysłu odzieżowego, Maszyny dla przetwórstwa spożywczego, Maszyny dla górnictwa i budownictwa, Maszyny dla metalurgii, Maszyny dla rolnictwa i leśnictwa Zobacz ofertę

ActCAD 2022 BIm (licencja wieczysta ESD)

ActCAD 2022 BIM (licencja wieczysta ESD) ActCAD BIM to nowoczesne oprogramowanie 3D CAD z funk...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2021-10-27 Dodał: Mariusz Ostrowski Handel, IT/ICT, Sektor kreatywny, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska Zobacz ofertę

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert