Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDziałalność turystyczna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-17 15:14:50
chorwacja, spółki, gospodarka, turystyka

Jeśli zakładamy w Chorwacji działalność związaną z branżą turystyczną, musimy spełnić szereg wymogów określonych w przepisach miejscowego ministerstwa turystyki.

 

Chodzi o rozporządzenie o klasyfikacji i kategoryzacji obiektów, w których świadczone są hotelarskie usługi w gospodarstwach domowych (Pravilnik o razvrstavanju i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu, dziennik urzędowy Narodne novine 88/07i NN 58/08). Przepisy w języku chorwackim dostępnie na stronie internetowej dziennika urzędowego Narodne Novine http://www.nn.hr/ - link http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx

Według informacji otrzymanych z Izby Rzemieślniczej w Zagrzebiu, obcokrajowiec może świadczyć usługi wynajmu pokoi gościnnych w Chorwacji po spełnieniu wymogów prawnych. Musi m.in.:

  • posiadać prawo własności obiektu
  • zarejestrować działalność w formie rzemiosła (obrt)
  • uzyskać wymagane zgody na pobyt i na pracę
  • zarejestrować się w tutejszym ZUS-ie

Pociąga to za sobą konieczność dokonywania szeregu opłat i składek.

Istnieje jednak możliwość prowadzenia takiej działalności w formie sezonowej - np. w sezonie letnim. W myśl tutejszych przepisów oznacza to prowadzenie działalności przez maksimum sześć miesięcy w roku kalendarzowym. Wznowienie działalności po przerwie nie wymaga nowych zezwoleń.

 

 

Zaletą takiej rejestracji jest to, że tylko za ten okres płaci się obowiązkowe składki (tutejszy ZUS, podatki) oraz inne obowiązkowe opłaty. Rejestracja działalności (sezonowa lub nie) powoduje konieczność płacenia składek na tutejszy ZUS, co przy zastosowaniu minimalnej kwoty, od której naliczane są opłaty ZUS, to około 1700 kun miesięcznie - aktualne kursy dostępne na stronie Banku Centralnego ( Hrvatska Narodna Banka) - http://www.hnb.hr/tecajn/htecajn.htm?tsfsg=9af87ac67c6cf24a85efeba0b6168042

Dodatkowo rzemieślnik musi płacić obowiązkową składkę za przynależność do Izby Rzemieślniczej, a następnie podatki (dochodowe i ewentualnie VAT oraz narzuty wynikające z prawa chorwackiego, a stanowiące przychód samorządów lokalnych).

W przepisach o świadczeniu usług hotelarsko-gastronomicznych (Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, Narodne novine 138/06) ustawodawca przewiduje możliwość wynajmu pokoi gościnnych przez obywateli Unii Europejskiej posiadających prawo własności do obiektów znajdujących się na terenie Chorwacji. Oznacza to zrównanie praw obywateli UE z obywatelami Chorwacji, a w praktyce - korzystanie z prawa do wynajmowania pokoi bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej, uzyskiwania zgód, płacenia składek na ZUS itp. Takie rozwiązanie dopuszcza także możliwość płacenia zryczałtowanych podatków.