Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKultura biznesowa i negocjacyjna w Chorwacji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Podsiedzik | 2015-12-26 18:54:30
chorwacja, croatia, kultura biznesowa, biznes, negocjacje

Pytanie: Czy dysponują Państwo jakimś opracowaniem na temat kultury biznesowej i negocjacji w Chorwacji? Chcielibyśmy się dobrze przygotować do spotkań z potencjalnymi partnerami i takie opracowanie byłoby dla nas niezwykle pomocne. Odpowiedź: Proponujemy zapoznanie się z opracowaniem na ten temat w języku angielskim http://businessculture.org/southern-europe/business-culture-in-croatia/business-etiquette-in-croatia/.

Nasze obserwacje potwierdzają trafność zdecydowanej większości zawartych tam spostrzeżeń i ocen. Ze swej strony chcielibyśmy dodać, że językiem kontaktów biznesowych w Chorwacji jest język angielski - znajomość tego języka wśród Chorwatów, zwłaszcza młodszego pokolenia, jest powszechna i stoi na naprawdę dobrym poziomie. Wiele osób włada również językiem niemieckim i włoskim; w przypadku tego drugiego, jest on szczególnie rozpowszechniony na półwyspie Istria. Po rosyjsku dobrze mówią jedynie nieliczni, głównie osoby starsze. Ponadto należy pamiętać, że Chorwaci nie lubią być zaliczani do narodów bałkańskich, oraz że nadal można tu zaobserwować negatywne nastawienie niektórych osób i środowisk do Serbów - skutek toczonej tu w latach 90-tych wojny domowej. Animozje te stopniowo jednak zanikają i nie powinny stanowić przeszkody w biznesie. Czynnikiem sprzyjającym kontaktom polsko-chorwackim jest brak jakichkolwiek negatywnych czy kontrowersyjnych zaszłości w naszych stosunkach dwustronnych oraz okoliczność, iż dominującym wyznaniem w obu naszych krajach jest religia katolicka. Jeżeli chodzi o marginalia, które czasami bywają istotne, to polski zwyczaj całowania kobiet w rękę nie jest tu praktykowany, lecz zazwyczaj bywa bardzo dobrze przyjmowany przez miejscowe panie. Należy również pamiętać, że Chorwaci nie są zwolennikami mocnych alkoholi i w trakcie spotkań biznesowych w restauracjach piją przede wszystkim wina wytrawne, w umiarkowanych ilościach. Zdecydowanie preferują kawę niż herbatę.

 
Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014