This site uses cookies. By using it you agree to their use in accordance with current browser settings .
I accept

Loading...


Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalAGRO ARCA po raz ósmy

Wyślij Print Pobierz added: | 2015-05-15 11:49:34
aktualności

W dniach 8-10 maja odbyły się VIII Międzynarodowe Targi Innowacji w Rolnictwie, Przemyśle Spożywczym i Mechanizacji Rolnictwa AGRO ARCA. Tym razem gospodarzem wydarzenia było miasto Trilj.

VIII Międzynarodowe Targi Innowacji w Rolnictwie, Przemyśle Spożywczym i Mechanizacji Rolnictwa AGRO ARCA odbyły się w tym roku w dniach 8-10 maja w mieście Trilj, stolicy regionu będącego rolniczym zapleczem Splitu.  Godny pozazdroszczenia , ciepły i urozmaicony klimat, dużo słońca, żyzne ziemie, znaczne zasoby wody pitnej, bogate tradycje i rozpoznawane w świecie  produkty regionalne – zarówno ten region, jak i cała Chorwacja ma wszelkie warunki ku temu, by produkować  dużo dobrej żywności.  Równocześnie jednak faktem jest, że kraj ten nie wykorzystuje należycie tego potencjału.  - Milion hektarów ziemi leżącej odłogiem, milion hektarów ziemi źle uprawianej , średni areał  gospodarstwa rolnego wynoszący zaledwie 5,6 hektara, średnia wieku mieszkańców wsi około  60 lat i w efekcie stale rosnący import żywności – tak o chorwackim rolnictwie mówiono w oficjalnych przemówieniach podczas uroczystości otwarcia targówAGRO ARCA. Równocześnie jednak nie brakowało optymistów. Jednym z nich jest  profesor Šimpraga, prorektor Uniwersytetu w Zagrzebiu, który właśnie w rolnictwie widzi szansę na wyjście Chorwacji z kryzysu. Jego zdaniem potrzeba stosunkowo niewielkich inwestycji i wsparcia, by dobrze zorganizowane i innowacyjne rolnictwo wytwarzające produkty o wysokiej wartości dodanej  mogło odegrać kluczową rolę w procesie wychodzenia chorwackiej gospodarki na prostą.

Na tegorocznych targach AGRO ARCA eksponowano blisko 300 innowacji i innowacyjnych produktów, głównie chorwackich. Swoje stoiska miały również stowarzyszenia wynalazców ze  Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Rumunii,  z Iranu i z Polski. Ekspozycję polskich innowacji zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, prezentując na niej dwie maszyny rolnicze, które zostały uhonorowane złotymi medalami: urządzenie do zbierania i belowania materiału drzewnego w postaci wyciętych gałęzi, krzaków i in. z przeznaczeniem na biomasę, zaprojektowane przez Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania oraz wielofunkcyjne urządzenie do sadzenia ziemniaków, zaprojetowane również przez PIMR we współpracy z firmą AKPIL Kazimierz Anioł. Swoje stoisko miał także Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Zagrzebiu, eksponując na nim materiały informacyjne i reklamowe związane z polskim rolnictwem, promujące polską żywność. W trakcie targów przedstawiciele Wydziału mieli szereg spotkań z przedstawicielami środowisk wynalazców i z miejscowym biznesem zainteresowanym współpracą z Polską. Zebrano kilkanaście zapytań ofertowych.Na AGRO ARCE prezentowały się również lokalne chorwackie organizacje wynalazców, miasta i gminy partnerskie. Organizatorzy zadbali o bogaty program imprez towarzyszących o rozmaitym charakterze. Sporo uwagi poświęcono na przykład żywności  spełniającej standardy halal, organizując specjalną konferencję o tej tematyce. Poinformowano również, że w przyszłym roku  właśnie w Chorwacji odbędzie się World Halal Day 2016, a powodem będzie setna rocznica instytucjonalnej  obecności  islamu w tym kraju.

 

WPHI w Zagrzebiu


Selected
Polish companies offers

Polska - KLIKUSZOWA 2022-05-24 Added:Michał Dziurdzik Health and Medicine, Counseling / consulting / education See offer
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Added:Mariusz Giwierski Furniture, Furniture production See offer
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Added:Mariusz Giwierski Furniture production See offer

See more offers